Az egér és feltalálója

Nincsenek válaszok
OKO-Pack képe
Nem elérhető
Csatlakozott: 2010 ápr 7
Az egér és feltalálója
 
Mi az egér? A kérdésre legalább kétféle választ adhat a ma embere, pedig fél évszázaddal ezelőtt még mindenki számára egyértelműen egy kis emlősállatot jelentett, mely hosszú farkával éles kis fogaival dézsmálta a raktárak élelmiszerkészletét. Ma már az emberek, sőt a kisgyerekek zömének is első pillantban egy tenyérbe simuló műanyag jószág jut az eszébe, amelynek mozgatásával a számítógép képernyőjén játszani lehet, és különböző további műveleteket lehet végrehajtani. 
 
Az egér először 1968-ban, San Franciscoban tűnt fel, egy Douglas Carl Engelbart (Portland, 1925. január 30. – Atherton, 2013. július 2.) nevű kutató mutatta be a világ első videókonferenciáján, melyet szintén ő tartott.  Az egér akkoriban még két fém keréken gurult. A szabadalmi jogot (U.S. Patent 3,541,541) Bill Englishsel együtt 1970-ben kapta meg.  
 
A számítástechnika igazi úttörője volt, aki az e-mail és szövegszerkesztő, valamint a hiperszöveg rendszerek fejlesztésével lerakta a számítógépek ma már hétköznapi felhasználásnak az alapjait, és a grafikus felhasználói felületek előfutárain dolgozva számos speciális alkalmazás lehetőségét teremtette meg.
 
Életfilozófiáját fiatalon alakította ki. Lényege hogy az emberiség fontos problémáinak a megoldása minél gyorsabb, annál hatékonyabb. Ezt pedig a komputer technológiával lehet a legeredményesebben megoldani, ezért ebben mélyül el.
Valóban, az ember és számítógép közötti interakciókra irányuló kutatásaival vált ismertté Douglas Carl Engelbart, akinek édesapja egyébként rádiószerelő volt, és a fiú 9-10 éves korában halt meg. Engelbart radar technikusi hadiszolgálata idején (1944-46) szerzett tapasztalatai hatására lett elektromérnök (1948). Jól mutatja különleges érdeklődését későbbi munkahelyeinek megválasztása:
1948-51: National Advisory Committee for Aeronautics, az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) elődje
1955-56: Berkeley Egyetem, tanársegéd
1957-59: a menlo parki Stanford Research Institute International Kutatóintézet, mágneses komputer elemek, digitális eszközök, kicsinyítés lehetőségei
1959-77: önálló labort vezet a stanfordi egyetemen Augmentation Research Centerben (ARC) – interaktív munkafelületek kialakítása a felhasználás legkülönbözőbb területein, mint pl. az internet előfutára, az ARPANet
1977-84: a cupertinoi Tymshare, Inc. vezető kutatója, ekkor vált az NLS a kereskedelmi élet részévé augment néven, ekkor született meg az office-1 verzió is
1984-89: McDonnell Douglas Corporation ISG, San Jose, miután a Tymshare beleolvadt – integrált információs rendszerek felépítése    
1989-90: Stanford University, Bootstrap Project igazgatója – kooperatív közös fejlesztések a nyílt hyperdokumentum rendszerek terén (OHS)
1990-2008: Bootstrap Institute & Bootstrap Alliance (most DEI) igazgatója a Menlo Parkban – ipari és állami feladatok elvégzéséhez gyakorlati alkalmazások kifejlesztése, és megismertetése
 
Első szabadalmait egyetemi doktorátusának (1955) kutatásai során alkotta meg, melyek sorát élete során több, mint 40-re bővítette. Vezetése alatt számos fejlesztésen dolgoztak, mint - a már említetteken kívül - a bitmapes képernyő.
 
Számos szakmai elismerést kapott (pl. 1997: Lemelson-MIT-díj, 2000: Nemzeti Technológiai Érem)
 
A számítástechnika történetével kapcsolatban érdemes a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum anyagát tanulmányozni, és megnézni a magyar vonatkozásokban bővelkedő DOStalgia vándorkiállítást. Ez most éppen Kecelen látható. A nemzetközi történethez pedig érdemes a The Tech Museum of Innovation és a Mountain View, Számítógép-történeti Múzeumba ellátogatni, ha valósan nem is megy, legalább virtuálisan.