Új őshüllőfaj Erdélyben

Új őshüllőfaj Erdélyben

A pteroszauruszok – repülő őshüllők – új fajának maradványait azonosították a kutatók Romániában, azon belül Erdélyben. Az Eurazhdarcho langendorfensis nevű új faj azonosításában az Erdélyi Múzeum-Egyesület is részt vett.
 
 eurazhdarcho_langendorfensis.jpg
A megkövesedett csontokat az Erdélyi-medence késő kréta kori szikláiban fedezték fel évekkel ezelőtt, amelyek hozzávetőlegesen 68 millió évesek. A földrajzi tájegység világhírű késő kréta kori fosszíliáiról, amelyek között dinoszauruszfajok, emlősök, teknősök, gyíkok és a krokodilok ősi rokonainak maradványai találhatók.
Az Eurazhdarcho langendorfensis nevű új fajról a PLoS One című tudományos folyóiratban számoltak be a kutatók. A leletek azonosításában az erdélyi magyar tudományos akadémia szerepét betöltő Erdélyi Múzeum-Egyesület, a brit Southamptoni Egyetem és a Rio de Janeiró-i Nemzeti Múzeum szakemberei vettek részt – olvasható az EurekAlert tudományos hírportálon.
Az Eurazhdarcho a repülő őshüllők rendjének Azhdarchidae családjába tartozott. Ezek hosszú nyakú, hosszú csőrű pteroszauruszok voltak, amelyek szárnyaikkal erőteljesen alkalmazkodtak a repülő életmódhoz. "Szárnyuk számos jellegzetessége és hátsó lábuk csontszerkezete azt mutatja, hogy szükség esetén a szárnyaikat felhajtva, mind a négy végtagjukon képesek voltak járni" – mondta Darren Naish, a Southamptoni Egyetem munkatársa, aki segített azonosítani a maradványokat.
A szakember szerint három méteres szárnyfesztávolságával az Eurazhdarcho valószínűleg nagytestű, ám korántsem gigantikus őshüllő lehetett. A Romániában ez idáig felfedezett állatok jelentős részére igaz, hogy a világ más tájain élő rokonaikhoz képest szokatlanul kistermetűek voltak.
A mostani lelet az eddigi legteljesebb Azhdarchidae fosszília, amelyet Európában találtak. A felfedezés újabb információkkal bővíti az Azhdarchidae család tagjainak életmódjával és viselkedési szokásaival kapcsolatos tudományos ismereteket.
 
Később az is kiderült, hogy vélhetően krokodiltámadás áldozata lett az őshüllő, melynek maradványait a Sebes folyó medrében, Lámkerék (Lancram) közelében találták meg – mondta el Vremir Mátyás kolozsvári paleontológus-geológus, a lelet megtalálója. Vremir Mátyás az Erdélyi Múzeum Egyesület meg is mutatta azokat a csontdarabokat, amelyek alapján a tudományos dolgozatot írták. Az Eurazhdarcho langendorfensis nevű új faj nevét az ezzel rokonítható faj, az ázsiai azhdarcho nevéből és a lelet helyszínéből (a szászok által alapított Lámkerék német neve Langendorf) rakták össze a kutatók.
Szerintük a repülő őshüllő a szárnyainak háromméteres fesztávolsága ellenére tízkilósnál könnyebb lehetett és feltehetőleg mindenevő volt. Vremir Mátyás elmondta, a Sebes folyó üledékében dinoszauruszok, teknősök és kisemlősök maradványait találták meg ugyanebből a korból. A csontokon látható harapásnyomok alapján valószínűsítette, hogy valamennyi állat krokodilok marcangolásának esett áldozatául. Csontjaik pedig azért maradtak meg, mert röviddel az elpusztulásuk után az üledékbe kerültek.

Ugyanezen a helyen találták meg a két évvel ezelőtt bemutatott Balaur bondoc (zömök sárkány) maradványait is, melyeket szintén az EME-nél őriznek. Vremir Mátyás szerint várható, hogy ugyanebből a leletanyagból további felfedezéseket jelentenek be az elkövetkező években. A most bemutatott őshüllő csontjainak a preparálása, az új faj tudományos leírása közel négy évig tartott.

forrás: http://richpoi.com/cikkek/tudomany/uj-oshullofaj-erdelyben.html